Okosabb és könnyebb játék a tenisznél: hódít a padel

A padel egyre népszerűbb sport, amely hasonlít a teniszhez, de kisebb pályán és gyorsabb tempóban játsszák. Spanyolországban már többen játszanak padelt, mint teniszt, és más országokban, mint Svédország, Anglia és Olaszország is gyorsan terjed. Magyarországon is egyre népszerűbb, az első padelpályák 2018-ban épültek. A padel könnyebben elsajátítható, mint a tenisz, kevésbé igényel futást, ugyanakkor jól átmozgatja a testet és kíméli az ízületeket. A padelpályákat általában műfűvel borítják, ami gyorsan szárad és olcsóbb a teniszpályáknál.


A „padel” egy viszonylag új sport, ami egyesíti a tenisz és a squash elemeit. Spanyolországban és Latin-Amerikában különösen népszerű, de világszerte egyre több helyen terjed. A játék neve magyarul gyakran „padel” vagy „paddle” néven ismert.

A padel szabályai és játékmenete

  • Pálya: A padel pályája kisebb, mint a teniszpálya, és általában üvegfalakkal vagy fémhálóval van körülvéve, amelyek a játék részét képezik. A pálya mérete 10x20 méter, középen teniszhez hasonló hálóval elválasztva.

  • Játékosok száma: A padelt általában párosban, vagyis négyen játsszák (2 játékos az egyik oldalon, 2 a másikon), de egyes pályákon lehetőség van egyéni játékra is.

  • Ütések és labdamenet: A padelhez hasonló ütőket használnak, mint a squashban, de lyukakkal van ellátva, és kisebbek, mint a teniszütő. A játékhoz használt labda pedig egy kicsit kevésbé pattog, mint a teniszlabda. Az ütés során a labdának először a talajra kell pattannia, mielőtt nekiütközik a falnak.

  • Szerva: A padelben alulról kell szerválni (ellentétben a tenisszel, ahol a szerva felülről indul). A szerva során a labdát először a földre kell pattintani, majd az ellenfél térfelére ütni.

  • Pontozás: A pontozás rendszere ugyanaz, mint a teniszben: 15, 30, 40, majd játék. Két nyert játszma szükséges a mérkőzés megnyeréséhez, és egy játszmában a játékosoknak legalább 6 gémet kell nyerniük, de két játék különbség szükséges (pl. 6-4 vagy 7-5).

Játékmenet

  • A cél az, hogy a labdát úgy játsszák át a hálón, hogy az az ellenfél térfelén pattanjon le. A labda a pálya faláról visszapattanhat, és a játékosok ezt használhatják is a visszaütéshez.
  • A játék nagyon gyors és dinamikus, hiszen a kisebb pálya és a falak miatt sokkal több lehetőség van a labda irányítására és a gyors reagálásra.

Papp Ákos, a Holland Pázsit vezetője Hollandiából ismerte meg a padelt néhány évvel ezelőtt, majd több pályát is építettek. “A holland gyártónk mutatta, hogy a teniszre fejlesztett műfű alap mellett már padelre kialakított műfű pálya is elérhető. Ezt a kék színéről lehet elsőre megismerni, de természetesen van, aki zöldet kér, hogy minél természetközelibb hangulata legyen a pályának. Magyarországon először teniszklubok kezdtek el padelpályákat kialakítani, ami logikus is, hiszen a padel a tenisz területének harmadán játszható, így sokkal többen tudnak egyszerre sportolni ugyanakkora területen. Viszont egyre gyakoribb, hogy magánszemélyek építtetnek maguknak pályát, egy nagyobb udvarban elfér a 200 négyzetméter területű padelpálya, az üvegfal és a kerítés miatt pedig nem kell aggódni, hogy a labda átrepülne a szomszédba” - osztja meg tapasztalatait a pázsitszakértő.